Hoe zit dat nu precies met in ondertrouw gaan? Misschien gaat het je verrassen, maar ‘in ondertrouw gaan’ bestaat sinds een tijdje niet meer.
Het is vervangen door het maken van een melding van je voorgenomen huwelijk.
Een hele mond vol 😉
Maar wel enorm belangrijk. Want als je die melding van je voorgenomen huwelijk niet maar, dan kan je niet officieel trouwen!In deze blog vertel ik je wat je moet doen om dat te voorkomen.
Geen ondertrouw meer, oké. En nu?
Jullie hebben een datum geprikt en een locatie uitgekozen en zijn er klaar voor om in oudertrouw te gaan. Maar… dat kan je helemaal nergens vinden op de website van de gemeente, huh?
Geen zorgen! Het ligt niet aan jou en jouw geliefde dat je dit niet kan vinden. Tot 1 september 2015 kon je voordat je ging trouwen in ondertrouw gaan. Dan meldde je bij de gemeente dat jij en je lover wilden trouwen en de periode tussen die ondertrouw en de daadwerkelijke trouwdatum was bedoeld om na te gaan of jullie voldeden aan alle wettelijke eisen om te mogen trouwen. Niet alleen de gemeente checkte dit, maar ook als je bijvoorbeeld voor de kerk zou trouwen, werd uitgezocht of jullie dit uberhaupt zouden mogen.

Digitale melding van je voorgenomen huwelijk. Fast foward naar 2025. In principe wordt die periode nog steeds gehanteerd, alleen heeft het nu een andere naam. Je maakt nu namelijk melding van je voorgenomen huwelijk bij de gemeente waar je wilt gaan trouwen.💒 Dit gebeurt bijna altijd digitaal – enorm romantisch🥰 – en kan binnen 5 minuten gedaan zijn. Vervolgens heeft de gemeente de tijd om jullie aanvraag langs de wettelijke eisen te leggen. Het zou toch wat zijn als je er op dat moment achter komt dat jouw aanstaande al met iemand anders getrouwd is!?
Hoe gaat het in zijn werk?
Als jij en je geliefde besloten hebben waar en wanneer jullie willen trouwen, kan je de voorbereidingen voor die melding van je voorgenomen huwelijk treffen.
Je verzamelt de gegevens van jullie locatie (als jullie op een andere locatie willen trouwen dan het gemeentehuis), bedenkt op welk tijdstip jullie willen trouwen en zorgt ervoor dat je een kopie hebt van jullie ID bewijs, maar ook van die van je getuigen.
Met die hele zooi ga je naar de website van de gemeente en grote kans dat je onder het kopje ‘trouwen en partnerschap’ dan een link ziet naar DigiD. Hiermee log je in en kom je terecht bij de pagina waar je alle gegevens invoert en de documenten moet uploaden.💻
Alles ingevuld en bijgevoegd? Dan is het met één klik op de knop geregeld! Jullie hebben de melding van je voorgenomen huwelijk voltooid! 😊
Nu is het afwachten. ⏳ Meestal krijg je een bevestiging en soms wordt je na het maken van die melding uitgenodigd op het gemeentehuis voor een gesprek. Iedere gemeente heeft hiervoor een eigen werkwijze, maar de achterliggende reden is dat ze tijdens zo’n gesprek nog eens kunnen checken of jullie het huwelijk wel uit vrije wil aangaan. Nou, ik ga daar wel vanuit als je dit leest, dus laten we vooral nog even de gezellige dingen benoemen. Hoewel het doen van die melding van je voorgenomen huwelijk zelf een weinig gezellige aangelegenheid is, is het wel vrij noodzakelijk als je officieel wilt gaan trouwen.
Wanneer maak je een melding van je voorgenomen huwelijk?
De melding kan je 1 jaar van tevoren doen. Dus hebben jullie besloten om op 3 juni te trouwen, dan kan je op 4 juni van het jaar ervoor de melding maken. Je hebt dus behoorlijk wat tijd om dit voor elkaar te krijgen.
Het is ook best handig wanneer je dit op tijd doet – zeker wanneer je een zelfstandig trouwambtenaar vraagt om je huwelijk te voltrekken – omdat er dan nog meer papierwerk aangeleverd moet worden en de gemeente vaak ruim de tijd nodig heeft om hiernaar te kijken voordat ze een benoeming voor een dag afgeven voor jullie BABS.
Meestal krijgen jullie al snel groen licht en kan er gewoon getrouwd worden!Dan is het afwachten. Als jullie een trouwambtenaar van de gemeente hebben, kan je mogelijk je voorkeur aangeven als je de melding van je voorgenomen huwelijk maakt. Die neemt dan vaak zo’n 6 tot 2 weken voor jullie bruiloft contact op om een afspraak te maken en jullie love story aan te horen. ✍🏻
Mochten jullie kiezen voor een zelfstandig trouwambtenaar en dit hebben doorgegeven, dan wordt achter de schermen de benoeming voor een dag ingezet. Als het goed is krijgen jullie dan bericht dat de benoeming is geregeld, neemt jullie eigen BABS dan vlak voor de trouwdatum contact op met de gemeente over de gang van zaken op jullie bruiloft en hoeven jullie je daar niet meer mee bezig te houden.
Misschien is niet het leukste klusje voor je bruiloft, maar als je melding van je voorgenomen huwelijk eenmaal hebt gedaan dan kan je verder met alle écht leuke voorbereidingen!
Op Instagram deel ik nog veel meer tips die je helpen om die ceremonie tot een onvergetelijke herinnering te maken. Leuk als je daar een connectie met me wilt maken! Dat kan heel eenvoudig door HIER te klikken 😊
Veel plezier met alle voorbereidingen voor jullie grote dag! 💞
Kommentare